Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvarožná

Obec Tvarožná leží v úrodné krajině na rozhraní jihomoravské nížiny a začínajících lesů Drahanské vysočiny. Na mapě ji najdete asi 10 km na východ od Brna, na historických komunikacích spojujících dvě významnější města Brno - Ostrava a můžeme u Tvarožné odbočit a navštívit proslulou Rohlenku (postavená na místě původního zájezdního hostince) s komplexními službami pro motoristy včetně ubytovací kapacity. V sousedství Rohlenky poskytuje služby provozovna McDonald's a čerpací stanice pohonných hmot.

Naučná stezka – BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ
Významnou turistickou oblastí jižní Moravy je chráněné území slavkovského bojiště, které se rozprostírá na ploše 120 km² mezi městy Brnem a Slavkovem.

Zde se 2. prosince 1805 střetla francouzská Velká armáda pod vedením samotného císaře Napoleona I. A spojenecká armáda pod velením vrchního velitele ruského maršála Kutuzova. U spojené rusko-rakouské armády byli rovněž přítomni ruský car Alexander I. A rakouský císař František I. Průběh bitvy i pohyby vojsk související s touto historickou událostí byly dostatečně popsány v mnoha odborných publikacích.

Naučná stezka slavkovským bojištěm byla vybudována v roce 2003. Obecně prospěšnou společností Mohyla míru-Austerlitz, sdružující obce a města tohoto území. Zavede Vás na pozorovací stanoviště, připomínající významná místa tehdejšího bojiště. Připomene Vám průběh bitvy i tváře vojevůdců. Možná Vás také přinutí k zamyšlení nad utrpením vojáků obou bojujících stran i obyvatel obcí a měst, které nesly tíhu bojových operací. Jestli se splní alespoň část tohoto záměru, pak potvrdila naučná stezka svoje opodstatnění.

Historie
Tvarožná je obec, která se rozkládá nedaleko města Brna, u dálkové komunikace i v nížině u potoka. Dominantou je návrší Santon.

Na jihu na dohled vystupuje v úrodné mírně zvlněné krajině silueta Pálavských kopců a na severu po několika kilometrech začíná zalesněná oblast Moravského krasu.

Pro nejstarší osídlení neměla obec ty správné podmínky. Přesto je asi 2 km od obce na západním svahu u lesa v trati Nová pole jedno z nejbohatších středoevropských nalezišť starší doby kamenné. Okolí Santonu bylo osídleno také v mladší době kamenné. Při stavbě dálnice v roce 1979 byl na 12 km prozkoumán hliník a nálezy moravské malované keramiky.

Zastoupena je i pozdní doba kamenná. O osídlení svědčí nálezy kostrových hrobů ze Santonu a z části Kroukarty.

Starší dobu kamennou dokladují nálezy únětické kultury. Jsou to kostrové hroby a sídlištní objekty.

Ve výčtu nechybí ani nálezy kultury lidu popelnicových polí z mladší a pozdní doby bronzové, nálezy z mladší doby bronzové i z období římského. Z nejbližšího okolí pak pochází nálezy z období stěhování národů. Podrobněji nás o tom informuje historik Ludvík Belcredi v knize 700 let Tvarožné u Brna.

Obec Tvarožná vznikla z původně dvou samostatných osad Tvarožnice a Važanice. Obě vesnice původně odděloval potok. Tvarožnice ležely níže po proudu potoka pod severním úbočím Santonu. Časté záplavy ale po století posunovaly polohu obydlí této osady. Někdy v průběhu 15. století zřejmě došlo ke spojení obou obcí v jednu obec s názvem Tvarožna později pak Tvarožná. Německý název Bosenitz, který se udržel až do roku 1945, je z upraveného názvu Važanic. Tato obec, ležící u dávné dálkové cesty, měla kostel, zasvěcený patronu poutníků sv. Mikuláši. Farář byl ve Važanicích již před rokem 1388, protože k tomuto roku se na Starém Brně připomíná notářské projednávání pozůstalosti místního plebána (faráře) Rocha, jehož nástupcem se stal jistý Václav.

Zajímavá jsou i vysvětlení a možné verze vzniku jména obou osad.

První písemná zmínka je z roku 1288. Ze zápisu se dozvídáme, že: „král Václav II. daroval 30. května 1288 nejvyššímu písaři království českého Velislavovi za jeho věrné služby prostřední lán, náležející k vesnici Velatice, která byla v držení kostela sv. Prokopa na Starém Brně……a dále pak mlýn poblíž řečené obce a též jistý porost…….. až k určeným hranicím, jež byly kdysi u jeho vsi Tvarožnice (Twarszowicz)“.

Zápis a další potvrzení Václavem III. jsou mnohem obsáhlejší.

Obec byla díky své poloze u dálkové komunikace jistě více či méně postižena pohyby vojsk při válkách husitských, válkách česko-uherských a všech následujících až po počátek třicetiletých válek v rámci války české (1618 - 1620).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tvarozna.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA