Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cvrčovice

Historie
Obec Cvrčovice vznikla jako územní samosprávná jednotka v souladu s § 1 a § 2 zákona č. 128/2000Sb., o obcích, v platném znění. Je spravována zastupitelstvem obce, jehož členové jsou voleni na funkční období čtyř let. Zastupitelstvo obce Cvrčovice má 9 členů. Obec Cvrčovice je veřejnoprávní korporací, která má postavení právnické osoby – v právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.

Jako samostatná právnická osoba vznikla dnem účinnosti zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, tedy dnem voleb do obecních zastupitelstev v roce 1990 (24. 11. 1990). Své záležitosti spravuje samostatně a při výkonu této samostatné působnosti se řídí zákony a jinými právními předpisy vydanými na základě zákona. Obec Cvrčovice má vlastní majetek a hospodaří s ním za podmínek stanovených zvláštním zákonem.

Obec však vykonává v zákonem vymezeném rozsahu také státní správu (tzv. přenesenou působnost) a při výkonu této působnosti se navíc řídí usneseními vlády, směrnicemi ústředních orgánů státní správy, návrhy opatření, popřípadě rozhodnutím krajského úřadu, učiněným podle zvláštního zákona v rámci kontroly výkonu přenesené působnosti.

O Obci
Obec Cvrčovice se nachází v geografické oblasti Dyjsko-svratecký úval v nadmořské výšce 182 m. Rozloha obce je 929 ha. Z této rozlohy je 825 ha polí, 14 ha zahrad, 2 ha pastvin, 17 ha lesa, 17 ha vodních ploch, 15 ha zastavěné plochy a 39 ha ostatní plochy. Sluneční svit pod 1500 hodinami ročně. Průměrná roční teplota 9 - 10 °C. V obci je 148 domů a 560 obyvatel.

Katastrem obce protéká řeka Jihlava, jejíž hlavní dominantou je jez na 18,4 km. Délka přepadové hrany 94 m. Spád (rozdíl hladin) 4 m. Nepohyblivé jezové těleso je tvořeno systémem betonových komor vyplněných kamením a štěrkem. Příčný tvar má podobu pultové střechy 1:5. Přelivovou plochu tvoří betonová deska o tloušťce 30 cm. Průměrný roční průtok 10,4 m3/s. Průměrné roční srážky 591 mm. Průměrná roční teplota vody 11,9 °C. Maximální zjištěná teplota vody 28 °c. Minimální zjištěná denní teplota vody 1 °C.

Počet dnů s výskytem ledové celiny maximálně 75 dní. Součástí splavu je vtokový objekt do mlýnského náhonu sestávající ze 3 stavidel. Průtočná šířka je 3 x 1,8 m. Mlýnský náhon byl vybudován někdy v 15. až 16. století a jeho délka je 11,3 km.

V areálu jezu v břehové části mezi mlýnským náhonem a řekou Jihlavou, je umístěna malá vodní elektrárna. Elektrárna je samostatný blok 6x8 m., s instalovaným výkonem 80 kw. Elektrárna je napojena na veřejnou síť.

V areálu je dále most přes řeku Jihlavu z roku 1946 typ Bailey Bridge složený ze 2 polí. Délka pole je 24 m. Nosnost mostu je 16 t. Nejčastěji se vyskytující ryba - kapr, sumec, cejn.

Zajímavosti

Pálava
Ústředním motivem Novomlýnských nádrží je vápencový masív Pálava. Zde je možné strávit několik dnů vycházkami v krásné krajině památkové rezervace tvořené vápencovými skalami, lesy, loukami s vzácnými druhy rostlin, rázovitými vinařskými vesnicemi a vyhlídkami na okolí Mikulova a Pavlova. Na Pálavě lze navštívit zříceniny dvou hradů - Děvíčky (Dívčí hrad) a Sirotčí hrad (u obce Klentnice).

Pavlov
Pod zříceninou hradu Děvíčky leží malebná vinařská obec Pavlov s památkově chráněnou návsí lemovanou selskými grunty. Vinné sklepy s barokně zdobenými štíty Vás svou původní architekturou vrátí o 200 let zpět. Sklepy jsou několikrát za rok otevřeny pro veřejnost a na mnoha místech Vás svou pohostinností překvapí celoročně.

Dolní Věstonice
V úpatí skalního masívu Děvína, lemovaná vinicemi, se rozkládá obec Dolní Věstonice, známá svými archeologickými nálezy z doby lovců mamutů. Světově proslulá je "Věstonická Venuše", 11 cm vysoká soška z vypálené hlíny. Tento a řadu dalších vzácných nálezů dokumentuje místní archeologické muzeum.

Mikulov
Můžete navštívit zámek, vystoupat křížovou cestou na Svatý kopeček ke kostelu sv. Šebestiána, nebo navštívit některou z restaurací či vyhledat služby, které Vám pomohou odstranit závady na technickém vybavení.

Pohořelice
Na městském úřadu si vyřídit rybářský lístek a využít sítí obchodů a restaurací. Taktéž zde najdete autoservis, prodejnu a opravnu kol, lékaře a státní policii.

Rosa Coeli
V Dolních Kounicích můžete najít zříceninu kláštera "Rosa Coeli" (Růže Nebeská). Interiéry byly několikrát použity v českých filmových pohádkách. O víkendu jsou zde prováděny návštěvy průvodcem.

Mohyla míru
Napoleonské tažení Evropou a Bitvu tří císařů si připomenete u Mohyly Míru, která svou vzdáleností od naší obce vybízí k celodennímu výletu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cvrcovice.cz/uvod/aktuality.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA