Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Odrovice

Historie obce Odrovice
Existenci Odrovic objevujeme již v zakládací listině Luckého kláštera z roku 1190. Patřily mezi osady, které byly klášteru darované.

R. 1284 potvrzuje olomoucký biskup Dětřich udělení veškerých desátek klášteru.

R. 1524 Václav Odrovský z Vlasatic (úředník v Hodoníně) prodává manský dvůr za 250 zl. opatovi luckému Janovi.

R. 1540 - 1572 ves dle smlouvy připadla se Smolínem p. Jiřímu Žabkovi z Liberka na Dolních Kounicích.

R. 1572 si ves rozdělily dvě vrchnosti:
1. Ves sama náležela klášteru Kounickému
Ves připadla za dělení Prštickovlasatického statku hr. Janovi Jak. Thurmovi, který ji prodal za 22.000,- zl. uroz. p. Bernardovi Krnovskému z Drnovin a jeho manželce pí. Anně Žabkově z Limberka. Od tohoto data patří Odrovice k Dolnokounickému statku.

2. Dvůr náležel Luckému
Po zrušení kláštera Luckého mají stejné dějiny s Loděnicemi.Tato část Odrovic zůstává přifařena do Loděnic. Po 30leté válce ves přidána k Malešovicím. Loděnice vlastní do roku 1856 pouze 2 celolány.

R. 1822 dne 6. července Odrovice vyhořely.

Válečné škody utrpěly od Prusů, Sasů a Francouzů v letech 1743 a 1866. Velké škody na úrodě a majetcích obyvatel bylo způsobeno krupobitím a povodněmi, kdy se brzy za jarního tání vylévá řeka Jihlava.

Obyvatelé se živili hlavně polním hospodářstvím, chovem dobytka a vinařstvím (velmi výnosné pro ves, avšak později zaniklo).

Památky
- Boží muka z roku 1521 připomínají neštěstí morové epidemie, kdy celá ves vymřela (toho času obydlená saskými přistěhovalci).
- Bývalá zvonice na návsi.
- Radnice z roku 1857 (nynější obecní úřad)
- Škola vybudována roku 1878 pouze jednotřídní (dříve se chodilo do Malešovic).
- Kostel P. Marie Pomocnice křesťanů (se stejnojmenným oltářem, ozdobeným sochami sv. Josefa a sv. Anny) nacházející se u silnice postavený v novorománském slohu r. 1900.

Pečeť:
Na nejstarší pečeti obce je nápis SIGIL * DES * AIGENS * ODERWITZ a uprostřed znak - ležící radlice na krojidle a obilí v jedné polovině štítu, kosíř a hrozen v druhé.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/odrovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA