Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Kounice

Starobylé město Dolní Kounice se nachází pětadvacet kilometrů jihozápadně od Brna v údolí řeky Jihlavy, které obklopují okolní kopce s nepřehlédnutelnou siluetou zámku a poutního kostela svatého Antonína.

Ve městě je možno nalézt mnoho památek vypovídajících o jeho bohaté historii. Ať už se jedná o romantickou zříceninu kláštera Rosa coeli, židovskou synagogu a hřbitov, několik kostelů a kaplí, historické měšťanské domy a v neposlední řadě kamenné kříže a boží muka stojící u cest vedoucích do celého okolí. Vedle těchto památek zvyšují přitažlivost rozsáhlé ovocné sady a úrodné vinice, na kterých se rodí proslulá frankovka. Návštěva Dolních Kounic ve Vás zanechá nezapomenutelné dojmy.

Historie města Dolní Kounice v datech
První zmínka o Dolních Kounicích se nachází ve falsu staroboleslavské kapituly hlásící se k r. 1046 (pochází však patrně ze 13. století)..

První oficiální zmínka o Dolních Kounicích je z r. 1183. Toho roku byl v Dolních Kounicích vybudován panenský premonstrátský klášter zasvěcený P. Marii, proto později nazývaný „Rosa coeli“ neboli „Růže nebeská“.

Historické památky v Dolních Kounicích

Klášter Rosa coeli
Nachází se na pravém břehu řeky. Byl založen v roce 1181 Vilémem z Pulína pro ženskou řeholi premonstrátského řádu. V letech 1330 až 1390 prodělal rozsáhlou přestavbu v gotickém slohu, která mu vtiskla současnou podobu. Za husitských válek byl vypálen a poté nastal jeho úpadek. Pokus o obnovu koncem 17. století přerušil požár v roce 1703. Od té doby postupně chátral a roku 1808 byl premonstráty prodán do světských rukou. V současné době je objekt zpřístupněn a využíván pro kulturní účely.

Zámek
Původně hrad určený k ochraně kláštera. Jeho současná monumentální podoba včetně rozsáhlého opevnění byla dána přestavbami za držení Jiřího Žabky z Limberka v letech 1532 až 1552 a Bernarda Drnovského z Drnovic (1588–1604). Dnes je objekt v soukromých rukou.

Židovská synagoga a ghetto
Synagoga byla postavena v roce 1652 a je tudíž jedna z nejstarších synagog na Moravě. Okolí synagogy se zachovalými přilehlými uličkami tvořilo v minulosti samostatnou židovskou obec.

Židovský hřbitov
Založen v roce 1680 na jižním okraji města po zrušení staršího hřbitova, který stál na jiném místě. Obsahuje cenné barokní a klasicistní náhrobky.

Poutní kaple svatého Antonína
Tato nejvýraznější kounická dominanta byla postavena roku 1757 Františkem Antonínem Grimem. Ke kapli vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. Tradiční pouť se koná vždy v červnu na sv. Antonína.

Kostel sv. Petra a Pavla
Tato novorenesanční stavba z let 1877–1879 nahradila starší kostel, který musel být po povodni v roce 1862 stržen.

Kostel sv. Fabiána a Šebestiána a sv. Barbory
Původní protestantský kostel byl v 17. stol. přestavěn do nynější podoby. V současné době náleží pravoslavné církevní obci, která zahájila jeho celkovou opravu.

Kaple sv. Jana Křtitele
Pozdně gotická stavba z 16. stol. Stojí na Náměstí míru, kde se až do roku 1947 rozprostíral hřbitov.

Měšťanské domy
Na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích se zachovalo několik renesančních a barokních domů – např. č. p. 73 – bývalý hostinec, původně patřící Humpoleckým z Rybenska. Dále č. p. 136, č. p. 125, č. p. 70 a č. p. 75, který postavil v roce 1590 rychtář Jan Tišnovský z Czinperka.

Fara
Barokní stavba pocházející z 18. století.

Sochy
Ve městě se zachovalo několik barokních soch, např. socha sv. Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí a socha téhož světce u kostela sv. Petra a Pavla.

Boží muka a kříže
V okolí při cestách do sousedních obcí se dochovalo několik kamenných křížů a božích muk. Traduje se, že zde vyúsťovaly tajné chodby z kláštera či zámku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolnikounice.cz/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA