Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nosislav

Jihomoravská obec Nosislav leží při řece Svratce v místech, kde kopce Ždánického lesa přecházejí do Dyjskosvrateckého úvalu. Převážná část zastavěného území obce je na levém břehu Svratky, která přitéká do katastru od severu a jejíž směr určuje od začátku trasu dvou hlavních ulic v délce přes dva kilometry.

Výhodná poloha svahů a teplé podnebí s mírnými zimami přejí tradičním plodinám v oblasti - vinné révě, meruňkám a jabloním.

Historie
Písemné zprávy z r. 1278 dokládají dávnou existenci Nosislavi, náhodné vykopávkové nálezy svědčí o osídlení obce již ve starověku. Ves Nosislav byla povýšena dne 4. 10. 1486 králem Matyášem Korvínem na městečko se všemi výsadami, které spočívaly v udělení obecního znaku, pečeti a konání výročních a týdenních trhů.

Památky
Na území městečka Nosislav se nacházejí evidované nemovité kulturní památky:
Nejstarší památkou je katolický kostel sv. Jakuba, který byl přestavěn v době renesance, stojí na místě původní snad již románské stavby. Kostel je obehnán hradbami 4 - 8 m vysokými se střílnami.

Druhý kostel v obci, evangelický, vybudovaný v letech 1872 - 76 je v moderním románském slohu.

Pozdně gotická vodní tvrz, dnes č. p. 72 se připomíná již v r. 1371. Z původní jednoposchoďové tvrze se dochovala přízemní část s arkýřem na severní straně.

Z drobných nemovitých památek je třeba se ještě zmínit o kapličce a soše sv. Jana Nepomuckého.

Současnost
V současnosti je obec stále příjemnějším místem pro život. Pořádá se zde každoročně několik desítek kulturních akcí. K dispozici jsou tenisové kurty, fotbalové i dvě volejbalová hřiště, sportovní hala, dětská hřiště, parky, restaurace a mnoho dalších krás.

Průvodce
Obec Nosislav vždy žila a dodnes žije bohatým kulturně-společenským životem.

První zmínky o obci, přidělení privilegii městyse, znaku, pravidelných trhů a další historické údaje o nich, zcela jasně dokládají i přirozené doprovodné kulturně-společenské akce a později doplněné o sportovní aktivity, tak jak je prožívali tehdejší nosislavané. Život převážně zemědělsky zaměřených obyvatel nebyl zrovna lehký, nicméně duchovní život a společensko-kulturní vyžití bylo přirozenou útěchou po každodenní fyzické zátěži.

Z historických údajů a od pamětníků se dodnes dozvídáme, že jedním z období kdy došlo k zásadním změnám v rozvoji kulturně společenské oblasti, patřilo období první republiky. Vznik tělovýchovných organizací - Orla a Sokola, později kina, bylo prvním krokem k rozvoji života obce. Samozřejmě nesmíme zapomínat i na další organizace a spolky, např. ochotníky, pěvecké sbory a ostatní, kteří společně nastavili již tehdy pomyslnou laťku úrovně velmi vysoko. Připomínáme i bohatý duchovní život nosislavských farníků hlásících se k Římskokatolické církvi nebo k Českobratrské církvi evangelické.

Obrovský význam a dnes již i tradici má největší kulturní událost v obci - hody. Hody a stárci patří neodmyslitelně k jižní Moravě a Nosislavi. Kdy přesně se v Nosislavi hody začaly slavit, není doloženo. Termín hodových oslav nebyl vždy spojen s patronem místního katolického kostela sv. Jakuba, jak je tomu dosud. Na začátku století a za první republiky se konala pravidelně obdobná taneční zábava na svátek Povýšení sv. Kříže. K zásadní změně však došlo 8. července 1931, kdy na návrh pana Jakuba Slouka, se Spolek pro stavbu lidového domu usnesl a následně uspořádal hody 25. července 1931, tedy na svátek sv. Jakuba. První Jakubské hody se tedy konaly, hrála tam tehdejší místní kapela a od této doby se termín hodů dodržuje dodnes.

Neméně historicky se do kulturního života zapsalo i místní kino (od r. 1927) – ještě dodnes pamětníci vzpomínají na zážitky nejenom z promítaných filmů, ale i z vlastního průběhu promítání. Promítání bylo ukončeno v 80. letech 20. stol. z důvodu ztrátovosti.

Současná obec Nosislav žije možná trochu jinými událostmi než bylo výše popsáno, nicméně vývoj je takový. Výčet akcí probíhajících v posledních letech v běžném roce: Ples školy (únor), Tradiční košt vína (březen), Dětský maškarní ples (březen), Den matek (květen), Den dětí (červen), Jakubské hody (červenec), Dětský tenisový turnaj (srpen), Vinobraní Pod hradbami (září), Burčákcup (září), Dýňobraní (říjen), Mikuláš po obci (prosinec), Slavnostní rozsvícení vánočního stromu (prosinec), Turnaj ve stolním tenise (prosinec) a další akce menšího rozsahu.

Jedním dechem nutno říci, že pořadatelé uvedených akcí se rekrutují v převážné míře z řad místních neziskových organizací a zájmových sdružení s účastí Obce Nosislav. Alespoň za všechny nutno vyzdvihnout aktivitu Základní a mateřské školy Nosislav.

V obci působí v oblasti sportu: TJ Sokol, Tenisový oddíl, Kulturisti, Nosislavští nadšenci ledního hokeje, Cvičení pro ženy a nesmíme zapomenout na současného výborného motocrossového jezdce ve třídě 125 cm3 - Honzy Brabce ověnčeného nejedním úspěchem.

Další zájmová sdružení a další neziskové organizace podílející se na kulturním dění v obci jsou: Spolek Lidového domu, Volné sdružení rodičů při ZŠMŠ, Myslivecké sdružení, Český zahrádkářský svaz, Junák. Někteří místní školáci úspěšně reprezentují obec svou účastí v dětském pěveckém sboru Skřivánek v Židlochovicích a v ZUŠ Židlochovice, a to v rámci jejich koncertních vystoupení v tuzemsku a v zahraničí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nosislav.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA