Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Unín

Historie
Obec byla založena jako osada pravděpodobně ve 14 stol. přičemž první písemná zmínka se datuje z roku 1341. Postupně se vyvíjela až po dnešní dobu a v současném čase se její činnost řídí zákonem ČNR č. 367/1990 Sb. o obcích a násl. zák. č. 128/2000 Sb. o obcích (obecních zřízeních) ze dne 12. dubna 2000.

Lokalizace
Obec Unín se nachází severozápadně od Brna nedaleko obce Drásov – 6 km a města Tišnov – 10 km, ke kterému po staletí bytostně náleží, avšak je součástí okresu Blansko.

Popis obce
Unín je stará obec a stojí na místě, kde kdysi bývalo tzv. Hradisko, jehož místní název se uchoval podnes a ze kterého byl vytvořen alodní dvůr. Bývalé dvorské pozemky drží majitelé domů č. p. 14 a 23. Nejstarší listinný zápis pochází z roku 1349. Tehdy patřily čtyři lány pánům z nedalekého Trmačova, s jehož osudy zůstává tato ves i nadále spojena. Původní název obce zněl YNYN, který se postupně měnil. V roce 1718 to byl UNIN, v roce 1720 HUNIN a od roku 1924 nese obec název UNÍN.

Popis krajiny
Krajina je zde mírně pahorkatá, sestávající z chudší orné půdy, lesů a většího množství pastvin spásaných dobytkem. Obyvatelé nacházeli obživu převážně v zemědělství, dále zde byli tesaři, zedníci, dřevorubci a jiní. S rozšiřováním výroby přibývali další; a tak se ve 30. století v obci usadili dva obchodníci, dále zde byly dvě hospody, řezník, kovář, před první světovou válkou mlékárna a sýrárna, posléze palírna ovoce, parní pila s deseti zaměstnanci od roku 1992 výroba sítí fa SITTIEC, s. r. o. V obci byla zřízena četnická stanice v roce 1904 a zrušena byla v roce 1955, dále je zde od roku 1960 poštovní úřad.

Památky a zajímavosti

Škola
Již před rokem 1778 vyučoval v obci psaní, čtení a počítání krejčí Jan Koutný z Lomnice, který byl současně kostelníkem. V roce 1779 byla nařízením zemské komise v obci zřízena škola, kterou navštěvovaly ze sousedních obcí Bukovice, Hlubokého, Hájku, Jamného a Rohozce. Tehdy byla škola dvoutřídní a když se začalo jednat o rozšíření o další třídu, počínaje obcí Rohovec se v od roku 1888 postupně všechny obce "odškolily" a vybudovaly si vlastní školy. Poté se i v Uníně postavila vlastní škola č. p. 20, která byla uzavřena v osmdesátých letech minulého století.

Kostel
V obci stojí stavba pozdně barokního kostela, který je zasvěcen sv. Petru a Pavlovi. Kdy byl původní dřevěný kostel založen není známo, ale první písemná zmínka o faře pochází z roku 1371, a tudíž zde dřevěný kostelík již musel stát. Ten byl v roce 1789 zbořen a v roce 1792 již stála na jeho místě mnohem větší stavba zděného kostela. Stálým knězem byl ustanoven Egedius Jahoda v roce 1790, za jehož působení byl stavba dokončena. Původní hřbitov na severním straně kostela byl zrušen k 31. 12. 1899 a od 1. 1. 1900 sloužil k pohřbívání nový hřbitov vzdálený asi 300 m severně od obce.

Kasárny
V roce 1960 byla za obcí v místní lokalitě "Střela" vybudována kasárna pro vojenský útvar raketových vojsk. V obci pak byly postaveny byty pro vojáky z povolání. Veškeré lesy v k. ú. Unín a Hluboké byly předány do využívání MO – vojenským lesům Plumov, které ještě před jejich navrácením jako historického majetku obce je vydrancovali. Vojenský útvar skončil svoji činnost k 31. 12. 1990. Samotný objekt vojenské hlásky byl darován obci darovací smlouvou v roce 2005.

Současnost
Od listopadu roku 1990 spravuje obec po jejím osamostatnění obecní zastupitelstvo při současném počtu 7 členů. V obci byla dokončena plynofikace. Důležitým krokem pro všechny naše občany je obnovení dřívějšího okresu Tišnov v podobě obce III. stupně, kam je po 40 letech zařazena i naše obec. Jde o úlevu pro naše občany, kterým se tak přibližuje samospráva doslova na dosah ruky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/web/index.asp?u=17463, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA