Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukovany

Historie
Lukovany leží ve zvlněném terénu Bobravské vrchoviny 10 km SZ od města Ivančic, na dně hlubokého zářezu,jímž protéká jeden z bezejmenných přítoků Balinky. O existenci osady se dovídáme z přídomku bratrů Zdislava a Arnošta z Lukovan (1269), kteří měli s největší pravděpodobností také své sídlo (tvrz s dvorem, jehož torzo se nalézá východně od lukovanského farního kostela, jsou však připomínány poprvé až v roce 1544). Od roku 1897 vede do této vesnice spojovací silnice okresní ze Zakřan.

Domů zde bylo počátkem XVII. stol. 24, z nichž po válce 30leté 9 bylo pustých. Roku 1790 bylo zde 39 domů, 235 obyvatel. V roce 1900 87 domů a 678 obyvatel, Čechů - katolíků.

První známí majitelé zdejšího statku byli Zdeslav a Arnošt, bratři z Lukovan (Lochwan). Podepsáni jsou jako svědci na dvou listinách z roku 1269. Jednou z těchto listin Černín z Popovic prodal klášteru Oslavanskému svůj statek ve Studyni, druhou bratr jeho Arkleb, komorník zemský, schválil kup. V půhonných knihách vyskytuje se v l. 1407-1414 Čáslav z Lahkovan (Lokovan), jenž podal půhon na Bočka a Hrona z Čechčovic o věno své manželky.

Příbuzný Čáslavův Vítek z Lukovan prodal r. 1410 s Markétou, svou manželkou, v dědině Babicích u Olbramovic 2 1/4 lánu a 1/2 dvorce za 25 kop gr. klášteru Oslavanskému. Roku 1455 sestry Anna, Machna a Kateřina z Lochvan obdržely od bratra Alše z Doloplaz, jinak ze Skrbně a Miroslavě ves Radostice s příslušenstvím, na něž Anna přijala na spolek r. 1480 manžela Matěje Staňka z Bezděkova. V XVI. stol. držely Lukovany bratři Pertold, Vilém a Čeněk z Lipého a postoupili je r. 1542 s tvrzí, dvorem a kostelním podacím Janu Bulovi z Bořitova, který už roku 1544 prodal je Bohunce z Perštejna, majitelce panství Rosického. Vrchnost má zde nyní dvůr a hájemství.

Duchovní správa připomíná se tu v XVI. a ještě v XVII. stol. r. 1629, patronátní právo měli držitelé statku. Po zániku fary stal se Lukovanský kostel v I. polovici XVII. stol. filiálkou Rosického a roku 1768, kdy se v Popovicích nově zřídila duchovní správa, filiálkou kostela Popovského.

Památky

Kostel sv. Václava
Jednolodní orientovaná stavba s půlkruhovým závěrem a vestavenou čtyřbokou věží v průčelí. Boční fasáda hladká, prolomena 2  okenními osami lunetového tvaru a 1 klíčovou střílnou. Kolem oken šambrány v omítce. Kněžiště prolomeno po 1 okenní ose kruhového tvaru, v závěru nika půlkruhově zaklenuta.Ze severní strany k lodi přistavená obdélná přízemní sakristie, prolomena 3 okenními osami pravoúhlými. Průčelí členěno risalitem věže, prolomeno v přízemí pravoúhlým vchodem s kamenným ostěním. Nad vchodem štukový reliéf z páskové voluty.Nad ní vsazena koule. Nad ní okno lunetového tvaru. Na nároží věže sgrafitová armovaná. Zvonicové patro prolomeno sdruženým románským oknem, nad ní 1 okenní osa půlkruhově zaklenuta. Podstřešní profilovaná římsa nese střechu sedlovou nad kněžištěmzvalenou. Věž zastřešena cibulí a makovicí s křížem. Loď zaklenuta valenou klenbou. Triumfální oblouk odděluje presbyterium od apsidy zvýšeným zdivem. Pod kostelem zbytky chodeb.

Slohové určení:
před r. 1300 - sloh románský
r. 1715 a 1747 zbarokisováno
r. 2000 - 2002 rekonstrukce střechy a fasády

Kostel sv. Václava - (ohradní zeď)
Kolem kostela ohradní zeď z kamenných kvádrů. Zeď uzavírá prostor nepravidelného oválného půdorysu. Nejvyšší výška zdi je asi 2 m, nejnižší přibližně 80 cm nad terén. Lomový kámen nepravidelné velikosti. Zeď tvořila původně hradbu kolem kostela. Dříve byl kolem kostela hřbitov.
Slohové určení: základy z počátku 14. stol.

Kostel sv. Václava - (pamětní kříž)
Na obdélníkovém stupni čtvercový třikrát odstupňovaný hranol, na něm čtyřboký sokl s rytými rámy s vybranými rohy. V rámu maiskulní nápis: vpředu: FVNDAT OBEC L VCHKOW ANSKA 1805. minuskultní nápis vlevo: obnoven roku 1867. Sokl ukončen vyloženou profilovanou římsou, na němž kříž s patkou. Na patce rám kasulového tvaru. Patka ukončena římsou. Paže Krista v horizontální poloze, bederní rouška stažena a rozpuštěna u pravého boku. Hlava skloněna k pravému rameni. Nad hlavou nápis INRI.
Slohové určení: r. 1805 - klasicistní

Život  v obci
V obci se nachází fotbalové hřiště, tenisový kurt, kondiční cvičení mladších i starších žen v KD, cvičení maminek s dětmi v MŠ.

Kultura:
Svatováclavské hody 28. 9., Myslivecký ples 16. 1., Ostatková zábava TJ Sokol Lukovany 4. 2., Branný závod ve zručnosti adovednosti pro děti, Pálení čarodějnic.

Škola: v obci se nachází mateřská škola pro asi 25 dětí.

Základní služby pro obyvatelstvo:
Prodejna smíšeného zboží, pohostinství s letní terasou a kulturním domem, kadeřnictví, opravna os. automobilů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lukovany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA