Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zastávka

Historie
Zastávka se řadí mezi nejmladší sídliště okresu Brno-venkov. Zatímco o sousedních obcích jsou první písemné zprávy již ze 13. a 14. století jako o existujících sídlištích, po Zastávce nebylo ani stopy.

Zájezdní hostinec "Zastawka"
Na mapě z počátku 18. století je mezi Rosicemi a Popovicemi bez udání názvu uvedena značka napajedla. Ve vrchnostenských archivech z roku 1775 má být uveden záznam o zájezdním hostinci "Zastawka"1. Hostinec, obklopený ze tří stran rozsáhlými lesy, stál v místech dnešního Hornického domu - na křižovatce cest do Rosic, Ivančic, Náměště n. Oslavou a Velké Bíteše.

Vznik obce
Obec vzniká teprve s objevením černého uhlí. Představuje severní část rosicko-oslavanské kamenouhelné pánve, která se řadí k nejstarším, nejmenším a také i k nejkvalitnějším černouhelným revírům v českých zemích. Černé uhlí se v Zastávce těžilo téměř 180 let. Těžila se zde také kamencová břidlice.

Politicky Zastávka vznikla na základě vyhlášky c. k. místodržitele ze dne 5. září 1875 v katastru okolních obcí Babice, Příbram a Rosice. Nová samostatná obec dostala jméno Boží Požehnání (něm. Segen Gottes), které pochází z názvu uhelného pole "Segen Gottes Grube". Od roku 1920 nese jméno Zastávka.

Objevení černého uhlí
První písemný záznam o nálezu uhlí v okolí Zastávky je již z 23. září 1769. Těžit se začalo ale až v roce 1788. Nejstarší úředně zaznamenané povolení na kutání uhlí je ze dne 3. srpna 1787. Vrchnostenský úřad v Rosicích tehdy pronajal kutací a dolovací právo na uhlí v obvodě celého panství c. k. Průplavní a hornické společnosti z Vídně, která těžbu zahájila v jámě Schodové na severním okraji obce v Mariánském údolí.

Těžířstvo Rytíř Herring
Právo na těžbu uhlí koupil roku 1801 Ferdinand Thomoser. Thomoserovy doly následujícího roku koupil brněnský velkoobchodník Jan Arnošt Herring a v roce 1803 založil první horní těžířstvo Rytíř Jan Herring a spol., jež trvalo až do roku 1870.

Na rosických dolech byly zavedeny nejlepší těžební metody v celé rakouské monarchii. Největší zásluhy na tom měl správce Ferdinand Rittler, který měl bohaté zkušenosti z dolování z Polska.

Roku 1870 bylo těžířstvo Rytíř Herring a spol. změněno na akciovou Rosickou hornickou společnost v Božím Požehnání, která roku 1881 koupila od Inneberské společnosti doly ve střední a jižní části revíru - ve Zbýšově a Oslavanech. Tak se celá pánev mimo těžířstvo Láska Boží ve Zbýšově octla v rukou jedné společnosti.

Železnice Brno - Boží Požehnání
V letech 1852 - 1855 byla mezi Brnem a Božím Požehnáním vystavěna železnice. Projekt připravili Jan Herring a Antonín Rahn (majitel dolů ve Zbýšově). Přeprava uhlí byla zahájena 2. ledna 1856; osobní doprava pak 1. července.

Byla to jedna z prvních místních drah v českých zemích. Zrychlila přepravu, snížila cenu uhlí a společnostem těžící černé uhlí vynesla vysoké zisky. Uhlí se vozilo nejen do Brna, ale také do Vídně.
Rosické železárny v Božím Požehnání.

Rozvoji těžby také velmi pomohly zastávecké železárny, které používaly místní koks. Byly vystavěny v letech 1859 - 1862 zásluhou Jana Arnošta Herringa. Podílníky byli kromě brněnských textilníků především Belgičané kníže Gabriel Alfons z Chimay, Jan Debatty a Alfréd Devalle. Byla postavena vysoká pec, slévárna, válcovna a strojírna. Tyto objekty byly uvedeny do provozu v roce 1863. V roce 1906 byla huť pronajata společnosti z Mannheimu a vznikly Steblovy závody.

Bytová výstavba
Objevením uhlí došlo k rozsáhlé změně tohoto nevelikého prostoru doposud klidného a vcelku zalesněného. Ještě v roce 1825 zde byl jen zmíněný hostinec Zastawka a chalupa. Ve čtyřicátých letech zde již bylo několik domů s 50 obyvateli.

Aby stálí dělníci a řemeslníci měli kde bydlet, byly vystavěny dělnické kolonie: Roku 1853 Stará osada, pro zaměstnance železáren roku 1862 Hutní osada a Nová osada pro horníky nově hloubeného dolu Julius (r. 1872). V roce 1880 žilo v Zastávce 1145 a v roce 1921 již 1630 obyvatel.

Školství
Česká soukromá jednotřídní škola byla v obci zřízena v roce 1865. Později byla rozšířena na dvojtřídní s vyučovacím jazykem českým. Dne 28. srpna 1932 byla slavnostně otevřena nová budova Základní školy T. G. Masaryka. V roce 1953 byla v budově zřízena jedenáctiletá střední škola (dnes gymnázium). Prvním ředitelem "jedenáctiletky" byl RNDr. Antonín Rada. Dodnes je Zastávka jedinou obcí v republice, ve které je gymnázium.

Spolky
Nejstarším dodnes působícím spolkem v obci je hasičský sbor. Byl založen roku 1880. Divadelní spolek Tyl vznikl roku 1894, sportovní klub Čechie v roce 1907 a Sokol roku 1919.

Období první republiky
Po vzniku Československé republiky byl zrušen název Boží Požehnání a obec dostala svoje pravé a vžité pojmenování Zastávka. Začal se rozvíjet politický, kulturní a společenský život.

Dělnická Zastávka jako součást rosicko-oslavanského revíru sehrála důležitou úlohu v generálních stávkách horníků v prosinci roku 1920 a na přelomu let 1932 a 1933.

Se vznikem československého státu došlo v Zastávce také k rozvinutějšímu stavebnímu ruchu. Roku 1924 byla dána do užívání budova Revírní bratrské pokladny (nyní Dům zdraví), naproti začal vyrůstat Dělnický dům. Dne 2. září 1928 byl slavnostně zahájen provoz sokolovny. Poslední nákladnou stavbou byla nová školní budova otevřená v roce 1932.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zastavka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA