Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Prštice

Obec jihozápadně od Brna je poprvé připomínána roku 1289, kdy se v historických listinách objevuje jméno vladyky Nižaty z Prštic. Archeologické nálezy však dokazují, že souvislé osídlení oblasti bylo mnohem staršího data - bylo zde odkryto neolitické sídliště z období kultury lidu malované keramiky a na Horce za školou stávalo dle pověsti pohanské hradisko, obklopené bažinami.

Severozápadně od Prštic bývala ve 14. a 15. století ves Modřičky, která zpustla během husitských válek. Ve stejné době zpustla i tvrz, pocházející nejspíš ze 14. století. Posléze byla opět obnovena a za Thurnů v letech 1590 - 1642 přestavěna na renesanční zámek s přízemními nádvorními arkádami, který je dodnes stavební dominantou Prštic. Noví majitelé, Dietrichštejnové, nechali zámek kolem roku 1750 barokně upravit podle návrhu Ch. A. Oedtla. V té době zámek obklopoval park a četná hospodářská stavení včetně cihelny a pivovaru. Kromě obilovin a řepy se v okolí Prštic pěstoval chřest, vinná réva a ovoce. Poblíž se rovněž rozkládá přírodní park Bobrava.

V Pršticích se odehrává děj knihy Viktora Kamila Jeřábka (1859 - 1946) Počestná obec Valčice. Autor zde jako učitel v letech 1887 - 1906 čerpal náměty i k dalším pracím; jeho působení připomíná pamětní deska na zdejší škole.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prstice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA