Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ochoz u Brna

Historie
Dějiny Ochoze už v minulosti poutaly pozornost vlastivědných pracovníků a historiků pro její velké dědictví v přírodě, které dodnes není zcela probádáno. Zde, v jeskynních útvarech už v dávnověku pulsoval život, který se postupně přenesl až do civilizovanějších forem, s nimiž začíná historie našich předků. Vlastní dějiny dob minulých jsou poprvé podchyceny v roce 1237 pokud jde o územní hranice Ochoze.

První písemná zmínka o obci Ochoz tedy pochází z roku 1237. Král Václav Přemyslovec a jeho bratr markrabě moravský Přemysl Přemyslovec v měsíci dubnu dostali se do sporu o zahájení nadvlády na Moravě a neúčasti markraběte Přemysla v boji proti knížeti Fridrichovi Rakouskému. Spor vypukl válkou, když král Václav obsadil v dubnu Brno. Válčilo se v měsíci květnu, červnu a červenci. Mnoho krajů utrpělo v krvavém boji, mnohé vesnice byly zničeny.

V této době žádá klášter Zábrdovický papeže Řehoře IX. o prohlášení svých statků a 24 vesnic a jiného zboží, o uznání nároků právních i církevních. Tím pro ostatní světské feudály je tento majetek nedotknutelný. V tomto seznamuje i Ochoz mezi statky, i když tehdy představovala jen několik domů. Papež dne 27. září 1237 urychleně stvrzuje smlouvu, jež se stává základní písemnou listinou založení Ochoze. Vojna končí mezi bratry koncem roku 1237. Mír mezi nimi ujednal král uherský Béla IV. Řím, i když nic nevěděl o velikosti vesnic, toto potvrdil. Tím zároveň donutil, aby klášter investoval do Ochoze, do výstavby dvora, kaple, rybníka i jinak a zvýšil výtěžky z vesnice.

Současnost
V současné době má obec 1066 obyvatel, z toho 637 v produktivním věku. Průměrný věk občanů je 41 roků. Převážná část ekonomicky aktivního obyvatelstva vyjíždí každodenně za prací, zejména do Brna.

Bydlení
V celé obci je bydlení zajištěno v rodinných domcích. Nájemní ani jiné byty zde nejsou. V obci je celkem 412 domů, trvale obydlených je 370. Zbytek domů slouží pro individuální rekreaci. V centru obce je souvislá nová zástavba asi 20 domů plynule navazující na stávající architekturu. Byla postavena firmou Unistav Brno v letech 1996 až 2001.

V jádru původní obce Ochoz byl zachován původní stav několika stavení (č. p. 6, 8, 18). Přispívají k udržení rázu původní lidové architektury. V katastru obce je přibližně 540 chat.

Ovzduší
Obec nemá v místě ani v okolí větší znečišťovatele ovzduší. Jedinými znečišťovateli jsou v zimním období lokální vytápěcí systémy v domácnostech. V letech 1994 a 1995 se podařilo obec plynofikovat, což právě toto znečišťování výrazně omezilo. V současnosti je napojeno na plyn asi 90 % domácností. Několik domácností má kotle na vytápění dřevoplynem či elektrické vytápění. Negativně na ovzduší v obci působí vysoká prašnost státních silnich v suchém období.

Zeleň
Vegetace uvnitří obce je tvořena převážně plochami vyhrazenými soukromými zahradami, sady, loukami. Veřejná zeleň je soustředěna do jádrové části původní obce Ochoz a ve středu původní obce Ubce. Veřejná zeleň je rozdělena do 14 lokalit. v obci se nachází 33 zvlášť významných stromů, převážně lip.

Příroda
Příroda je v okolí obce bohatá a rozmanitá. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Údolí říčky, řada jeskyní, rozkládá se zde část přírodního parku Říčky. V blízkém okolí leží jeskyně Pekárna a Švédův stůl, proslulé vzácnými pravěkými archeologickými nálezy. Rovněž také jedna z nejkrásnějších krápníkových jeskyní celého Moravského krasu. Ochozká jeskyně leží nedaleko obce. Přírodní ráz krajiny byl po dlouhá staletí výrazně ovlivňovnán a přetvářen člověkem, vznikla zde kulturní krajina. V okolí obce se nacházejí dva vápencové lomy, z nichž jeden je využíván k těžbě.

Vodní poměry
Obec se nachází na rozhraní dvou povodí. Obcí protékající Ochozký potok ústí do Říčky a dále do Litavy. Řečiště potoka je regulováno. Díky tomu nedochází v místní části zvané "V luhu" k dříve obvyklému rozvodňování. v obci pramení potok Časnýř, který teče podél lesa do Bílovic, kde se vlévá do řeky Svitavy. V minulosti na obou tocích existovaly rybníky. Dnes zůstal v katastru obce jen jeden rybník - Hádek na potoku zvaném Říčka. Rybníky bývá vyhledávaným místem na koupání i ke krátkodobé rekreaci na okolních pozemcích.

Ochoz a jeskyně
Z těch, kde se v Ochozi narodili nebo tam žijí, snad každý ví, jaká tajemství se skrývají v okolních hlubokých lesích, ať již na povrchu nebo pod zemí. I řada těch, kdo o Ochozi slyšeli nebo ji navštíví, slyšelo o kráse okolní přírody. Bezesporu hlavním magnetem mnoha návštěvníkům jsou krasové jevy, nacházející se buďto přímo v katastru obce či v jejím blízkém sousedství.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ochozubrna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA