Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuřim

Současná Kuřim se nalézá v kotlině ohraničené Kuřimskou horou, Cimperkem (název Zborov je názvem novodobým a pochází od návrhu italského legionáře Kučírka), Zlobicí a Babím lomem. Tuto kotlinu můžeme nazývat kotlinou kuřimskou. Historickou část Kuřimi uzavíraly Kuřimská hora, Zborov, Záruba, Horka a Kolíbka.

Historie
O tom, kdy a jakým způsobem byla Kuřim založena, nemáme žádné písemné zprávy. První písemnou zmínku o Kuřimi nalézáme v listině vydané českým králem a markrabětem moravským Přemyslem Otakarem I., kde doslova dal napsat, že tato osada jest ode dávných dob povinna platit desátky kostelu sv. Petra a Pavla.

Listina byla vydána v roce 1226 k založení kuřimského kostela. Z toho můžeme soudit, že Kuřim vznikla dávno před uvedeným datem, pravděpodobně již ve 12. století, to jest v údobí kolonizace země Přemyslovci. Kuřim byla pravděpodobně založena z příkazu tehdejšího brněnského údělného knížete lokátorem, který mohl být členem knížecí družiny.

Osada byla založena právem německým (zákupním, emfyteutickým) v podhradí již postavené tvrze. Lokátor pak podle smlouvy obdržel právo nižšího soudnictví a poplatky z něho plynoucí. Rozdělil území nové osady na lány, které pak přidělil jednotlivým osadníkům, sám podle tehdejších zvyklostí obdržel jeden nebo dva lány, stal se rychtářem a po dobu své funkce neměl k vrchnosti žádných robotních povinností.

Nejstarší písemná zmínka o existenci obce Kuřim je v zakládací listině k vybudování kostela sv. Maří Magdaleny podle pokynu českého krále Přemysla Otakara I.

Současnost
Dnešní Kuřim je s 9 546 obyvateli největším průmyslovým centrem okresu Bmo-venkov a spádovým městem kuřimského regionu. Na své si zde přijdou i milovníci přírody, přírodní rezervace se zvláště chráněnými druhy rostlin obklopují město ze všech stran.

Turistické tipy


Plavecký areál
s krytými bazény a otevřeným 50m koupalištěm s tobogánem. Součástí areálu je zahradní restaurace, dvě hřiště plážového volejbalu a dětské hřiště. Vlastní objekt kryté plovárny je jedinečný svou moderní architekturou. Návštěvníkům jsou zde k dispozici i masáže a solárium.

Rozhledna na Babím lomě
Babí lom (562 m n. m.) 3 km východně od Kuřimi je zalesněný masív, jehož nádherný skalnatý hřbet tvoří strmě vystupující vrstvy načervenalých křemičitých slepenců. V letech 1959 až 1961 zde byla postavena nová rozhledna, která je dodnes stále přístupná. V objektu rozhledny je i úkryt před nepohodou. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Celý masív je chráněným přírodním výtvorem.

Golfové hřiště
Vyznavačům golfu jistě přijde vhod vznikající golfové hřiště při silnici do Jinačovic, které již je v částečném provozu.

Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno, Brněnská přehrada s hradem Veveří, poutní kostel a klášter ve Vranově a oddychové oblasti Českomoravské vysočiny. Kuřim má s uvedenými místy dobré vlakové nebo autobusové spojení. Je i výhodným východištěm cyklistických výletů.

Kulturní památky

Vodní kaple sv. Jana

Zámek

Socha sv. Floriána

Kostel

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kurim.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA