Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arboretum Řícmanice

Území arboreta Řícmanice slouží jako výzkumná stanice Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Přírodní arboretum nacházející se na babické plošině v lesích mezi Babicemi nad Svitavou a Řícmanicemi opatruje množství cizokrajných i domácích stromů.

Při procházce určitě turistům neunikne skutečnost, že stromy tvoří tři patra. První tvoří stromy vysázené ve 30. letech 20. století, druhé patro tvoří stromy z let kolem založení arboreta a poslední, zatím nejmenší patro tvoří stromy sázené v poslední době. Dnes čítá sbírka na 90 druhů jehličnanů a 50 druhů listnáčů.

Arboretum bylo založeno v roce 1969 na území bývalé lesní školky. Původně bylo koncipováno jako standardní arboreta, ale od roku 1967 se začalo specializovat na jehličnany. Na rozloze asi 6 hektarů se nachází cenná sbírka jehličnatých dřevin v České republice. Za zhlédnutí určitě stojí třeba jeden z největších exemplářů blahočetu čilského na území Česka. Návštěvníci zde naleznou nádhernou přírodu. Dalším velmi vzácným stromem je borovice osinatá, původem ze severní Ameriky, o nichž se tvrdí, že jsou to nejstarší stromy na naší planetě. Ty nejstarší mají údajně 4 500 let. Zajímavý je též kupříkladu libanonský cedr nebo řada dalších druhů jedlí či smrků.

Příjemnou atmosféru arboreta dotváří památník Stromy, na němž jsou uvedena lidová rčení a výroky z různých zemí světa, která vyjadřují úctu ke stromům a lesům. V těsné blízkosti objektu se nachází studánka Prosba lesa, která poskytuje čistou vodu pro osvěžení. Je na ní nápis, který připomíná lidem význam lesa a nutnost jeho ochrany.

Příjemnou atmosféru arboreta doplňuje památník Stromy, vybudovaný z podnětu LF v Brně k poctě stromů, na němž jsou uvedena lidová rčení a výroky z různých zemí světa, vyjadřující úctu ke stromům a lesům. Dále studánka Prosba lesa v těsné blízkosti objektu poskytuje čistou vodu pro osvěžení a nápisem, vyrytým nad pramenem připomíná lidem význam lesa a nutnost jeho ochrany.

V horní části botanické zahrady stojí památník Stromy z roku 1938. Památník z betonu vysoký 7 metrů byl vystavěn z iniciativy profesora Josefa Opletela. V areálu arboreta se nachází také studánka se jménem Prosba lesa. Studánka byla vybudována rovněž v roce 1938 a hlavním iniciátorem byl profesor Josef Opletal. Voda z potrubí vtéká do mušle, odkud padá do potůčku napájející rybníček pod studánkou. Na studánku byla vyryta slova Prosba lesa podle vzoru vstupní brány jugoslávského pavilonu z výstavy v Paříži. Poměrně zašlý nápis yl v roce 1922 nahrazen deskou z mramoru s totožným textem.

Arboretum je přístupné návštěvnické veřejnosti jen s odborným doprovodem. Zajišťují ho především pracovníci zabezpečující odbornou správu objektu, z ústavu lesnické botaniky, dendrologie a typologie nebo účelové oddělení ŠLP ML Křtiny. Arboretum Řícmanice je návštěvnické veřejnosti přístupné jen jednou v roce u příležitosti Dne otevřených dveří. Ten je pořádán každoročně ve zvolenou sobotu ve druhé polovině měsíce února. Hromadným exkurzím je vstup umožněn po předchozí domluvě na tel. 546 428 811, případně na e-mail. adrese: slp@slpkrtiny.cz

Vstupní činí na osobu 20 Kč, pro organizované skupiny nad 20 osob je hromadné vstupné 500 korun včetně výkladu odborného průvodce.

Arboretem procházejí dvě turistické značky. Modrá vede od žel. Stanice Babice nad Svitavou přes Křtiny a Adamov do Brna-Mokré hory. Trasa červené TZ – Stezka S. K. Neumanna vede z Bukovinky do Brna-Obřan.

Článek byl zobrazen 1 746 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA